banner1

OSMEK’te tuvaller göz dolduruyor

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitimlerini tedbirli bir şekilde sürdüren OSMEK, Hüdavendigar Sosyal Gelişim Merkezi’nde açtığı resim kursu ile birçok kadının hayatına dokunuyor. Kursiyerler, öğrendikleriyle bilgilerini sanat eserine dönüştürüyor.

YEREL YÖNETİMLER 25.02.2021, 17:48
OSMEK’te tuvaller göz dolduruyor

Sosyal belediyecilik alanında örnek çalışmalara imza atan Osmangazi Belediyesi’nin Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ücretsiz olarak düzenlediği resim kursuna özellikle ev hanımlarının ilgisi yoğun oldu. Işık, gölge, oran, orantı, kompozisyon kurma ve renk bilgisi eğitimi alan kursiyerler, kısa süre içerisinde öğrendikleri tekniklerle kendi el emeği eserlerini ortaya çıkartmaya başladı. Karakalem, sulu boya, pastel boya, yağlı boya, akrilik boya gibi çalışmalarla yeteneklerini keşfeden kursiyerlerin tuvallere taşınan resimleri, usta ressamlara adeta taş çıkarttı.

“KURSİYERLERİMİZ YETENEKLERİNİ KEŞFEDİYOR”

Eylül ayında başlayan eğitim sürecinde araya pandemi girmesine rağmen kursiyerlerin çizdikleri resimlerle çok büyük bir başarıya imza attıklarını söyleyen kurs eğitmeni Sahra Rükşen, “300 saat modüllük kursumuzda dönem boyunca çeşitli çalışmalara imza atıyor, kursiyerlerimize resmin tüm inceliklerini öğretiyoruz. Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe, maske ve temizlik kuralına hassasiyet gösteriyoruz. Özellikle ev hanımlarımız, haftanın belirli günleri burada stres atma fırsatı yakalıyor. Ayrıca, yeteneklerini keşfetmenin heyecanını yaşıyor. İlginin ve başarının bu denli yüksek olması bizleri oldukça sevindiriyor. Herkesi kursumuza davet ediyorum” dedi.

KANSERİ KURS SAYESİNDE UNUTUYORUM”

Kursiyerlerden Aşkın Karayün ise 6 yıllık kanser tedavisi sürecini kurs sayesinde unuttuğunu dile getirerek, “Kemoterapi sürecim beni çok yordu. Kendim için bir şey yapmam gerekiyordu. Daha sonra OSMEK kayıtlarını gördüm ve kursa katılmaya karar verdim. Güzel şeyler üretmek beni oldukça mutlu etti. Aldığım eğitimlerin, kendi mesleğim olan kına sanatçılığına katkısı büyük oldu. Ayrıca, hayata başka pencereden bakmayı öğrendim. Lütfen, insanlar eve kapanmasın. Kendilerini bu tarz kurslarda keşfederek, hayatlarını yönlendirsin. Burada, terapi olduklarını görecekler” diye konuştu.

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı
banner4