Kestel’de tüm önlemler alındı

Kestel Belediyesi, Koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmesi üzerine, ilçede başlattığı önlemleri ve denetimleri artırarak çalışmalarını sürdürüyor.

YEREL YÖNETİMLER 17.03.2020, 11:08
Kestel’de tüm önlemler alındı

Belediyeye bağlı ekipler, okul, cami, park, otobüs durakları, toplu taşıma araçları ve resmi kurumlarda dezenfekte çalışması gerçekleştirirken, zabıta ekipleri ise virüsü fırsata çevirmeye çalışan işletmelere karşı dükkân, mağaza ve marketlerde denetimlerini sıklaştırdı. Öte yandan ilçede, Mart ayı içerisinde yapılması planlanan Kültür ve Sanat etkinlikleri, alınan önlemler kapsamında iptal edildi.

Kestel Belediyesi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın; Türkiye’de ilk Koronavirüs vakasının görüldüğünü açıklamasından hemen sonra, tüm ilçede sterilizasyon ve dezenfekte çalışmalarına başladı. İlçe genelinde bulunan okul, cami, park-bahçe, spor sahaları, cem evi, toplu taşıma araçları ile durakları, çöp kutuları, çeşmeler, kamu kurum ve kuruluşları gibi alanlarda ilaçlama çalışmaları gerçekleştiriliyor. Öte yandan Kestel Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, özellikle temizlik ve dezenfektan ürünleri, kolonya, maske ve bazı gıda ürünlerinin fiyatlarında fahiş artışlar olduğu yönündeki şikâyetler üzerine sahaya inerek ilçe genelinde denetim ve uygulama yaptı. Ekipler, gıda ve hijyen ürünlerinin fiyat etiketlerini ve faturalarını kontrol ederek işletmecilere anormal fiyat artışlarına karşı uyarılarda bulundu.

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, yaptığı açıklamada, ‘’Koronavirüs salgının ülkemizde görülmesiyle, Kestel ilçemizin tamamında önlemlerimizi aldık. Mart ayı içerisinde yapmayı planladığımız tüm Kültürel ve Sosyal etkinliklerimizi, vatandaşımızın sağlığı için önlem almak adına iptal ettik. İlçemizdeki ortak kullanım alanlarında dezenfekte ve ilaçlama çalışmaları sürüyor. Bu ilaçlama çalışmaları, virüs salgını sonlanana kadar devam edecek. Belediyemize bağlı ekmek fırınlarında ve sosyal tesislerde, eldiven, maske ve bone kullanımını zorunlu tuttuk.’’ dedi.

‘’VİRÜSÜ FIRSATA ÇEVİRMEYE ÇALIŞAN İŞLETMELERE GÖZ AÇTIRMIYORUZ’’

Zabıta ekiplerinin de denetimlerini sıklaştırdığını belirten Tanır, ‘’Zabıta ekiplerimiz, temizlik ve gıda ürünlerinde fahiş fiyat artışı olduğu yönündeki ihbarlar üzerine, ilçemizde bulunan market, dükkan, pazar yerleri ve toptancıları denetliyor. Ekiplerimiz, ürünlerin, fiyat etiketlerini, faturalarını inceleyip, piyasa araştırması gerçekleştiriyor. Kısacası, virüsü fırsata çevirmeye çalışan işletmelere göz açtırmıyoruz.’’ dedi.

‘’TÜM EKİPLERİMİZ 24 SAAT GÖREVE HAZIR’’

Kestel Belediyesi olarak ‘Koronavirüs’ salgını için tüm gerekli önlemleri aldıklarını söyleyen Tanır, ‘’Belediyemizin her birimi, kendi üzerine düşen önlemleri almış durumda. Olası bir acil durumda tüm ekip arkadaşlarımız ne yapması gerektiğini biliyor. Sağlık İşler Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz, 24 saat göreve hazır. İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleriyle, emniyet güçlerimizle, hastanelerimiz ile sürekli iletişim ve koordinasyon halindeyiz.’’ diye konuştu.

‘’VİRÜS, ALACAĞIMIZ ÖNLEMLERDEN DAHA GÜÇLÜ DEĞİL’’

Dünya’nın zor bir süreçten geçtiğinin altını çizen Tanır, ‘’Bu virüs salgını, alacağımız önlemlerden daha güçlü değildir. Bu yüzden paniğe kapılmak yerine, tedbirleri elden bırakmamamız gerek. Başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere, devletimizin ve hükümetimizin tüm kurumları, Koronavirüs salgınına karşı gereken tüm önlemleri almış, gerekli çalışmaları başlatmıştır. Bizler de yerel yönetimler olarak, halkımızın sağlığının korunması ve sürdürülmesi noktasında üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
27°
parçalı az bulutlu