Asırlık gelenek ORMEK’ye hayat buluyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (ORMEK) bünyesinde gerçekleşen ve Kanuni Sultan Süleyman’ın ustası olduğu bilinen Gümüş Kazaziye Örücülüğü Kursu yoğun ilgi görüyor. Kazaziye örücülüğünü öğrenen kadınlar, tasarım yeteneklerini geliştiriyor.

YEREL YÖNETİMLER 21.03.2020, 05:57
Asırlık gelenek ORMEK’ye hayat buluyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek Edinme Kursları, meslek sahibi olmayan vatandaşları çalışma hayatına kazandırıyor. Fatih Sultan Mehmet Han’ın Trabzon’u fethinden sonra ortaya çıkan kazaziye örücülüğü, iyi bir kazaziye ustası olduğu bilinen Kanuni Sultan Süleyman’ın da gözde zanaatlarından biri olmuştur. ORMEK’te verdiğimiz bu kursla bu geleneği geleceğe taşıma fırsatı buluyoruz. Özellikle kadınların ilgi gösterdiği kursta; sürgü tekniği, top örgüsü tekniği, balıksırtı tekniği ve ajur tekniğinin incelikleri öğretiliyor. Kursiyerlerin elinde işlenen 24 ayar altın ile bin ayar saf gümüş; kolye, yüzük ve bilekliğe dönüşüyor.

“HEM EL BECERİLERİ GELİŞİYOR HEM DE PARA KAZANIYORLAR”

Unutulmaya yüz tutmuş gümüş kazaz örücülüğünü yaşatmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür, Sanat, Turizm ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Zabit Yön “Lidyalılardan kalma 3 bin 200 yıllık bir zanaat olan gümüş kazazın en iyi ustasının Kanuni Sultan Süleyman olduğu bilinmektedir. Gümüş kazaz örücülüğü ülkemizde Trabzon ili ve çevresinde halen devam ettiriliyor. Kuyumcularda gördüğümüz Trabzon ile ilgili tüm setleri burada yapabiliyoruz. Özellikle evde oturan kadınlarımız, bu zanaatı öğrenip hem gelirlerine katkı sağlıyor hem de kendilerine terapi uyguluyor. Bu kurslardan bonus veren bahis siteleri yararlanmak isteyen bütün halkımızı ORMEK kurslarına davet ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0)
24°
açık