banner1

Salgın yüzünden çocuklarınızın aşılarını ertelemeyin

Aşılar, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için öncelik verilmesi, ertelenmemesi gereken temel bir sağlık hizmetidir.

SAĞLIK VE GÜZELLİK 01.05.2020, 01:08
Salgın yüzünden çocuklarınızın aşılarını ertelemeyin

Aşı programlarının ülkemizde henüz oturmamış olduğu yıllarda çocuklar menenjit nedeniyle havale geçirmekte, polio nedeniyle engelli kalmakta, zatürre sebebiyle ciddi hastalıklar geçirip, hayatlarını kaybetmekteydi.

Aşıların sağlıktaki önemi hakkında bilgilendirmelerde bulunan Özel Medicabil Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Süleyman Alioğlu, aşı programları sayesinde zararlı mikroorganizmaların oluşturduğu hastalık sayılarında ciddi oranda azalma olduğunu söyledi.

“AŞILARI TAM OLAN ÇOCUKLAR VİRÜSLERDEN KORUNUR”

İçinde bulunduğumuz Covid-19 pandemisi döneminde aşıların ertelenmemesi gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Alioğlu, çocuklarda aşıların tam ve güncel olmasının önemine dikkat çekti. Uzm. Dr. Alioğlu, “Aşıları tam olan çocuklar diğer hastalıklara neden olan diğer virüslerden ve bakterilerden korunmuş olur. Covid-19 salgınının çocuklarda az görülmesi ve hafif seyretmesinin nedenlerinden biri de bu aşıların düzenli olarak yapılmasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden koronavirüs salgını süresinde de aşı hizmetlerinin düzenli olarak sürdürülmesi önem arz etmektedir” dedi.

Aşıları, çocukları düşmanlara karşı koruyan askerlere benzeten Uzm. Dr. Alioğlu, “Düşman yani mikrop birden fazla ise koruyucu askerler yani hücreler çocuğu korumaya çalışırken sayı ve güç bölünmesine gitmek zorunda kalırlar. Koruyucu hücreler bölünmek zorunda ve çok sayıda mikropla savaşmak durumunda kaldığı için zayıf düşüp, mikroplara yenilebilirler. Bu durumda vücut da zayıf düşer ve ciddi sağlık sorunları hatta ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden çocuklarda bütün aşıların tam ve güncel olması çok önemlidir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı
banner4