Anne sütünde taviz yok

Anne sütünün bebeğin tüm ihtiyaçlarını barındıran eşi benzeri olmayan bir kaynak olduğunu belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, bebeğin özellikle ilk altı ay boyunca ihtiyacı olan tüm protein, yağ, karbonhidrat, su ve minerallerini anne sütünden tek başına karşılayabildiğini söyledi.

SAĞLIK VE GÜZELLİK 07.10.2020, 14:49 07.10.2020, 14:59
Anne sütünde taviz yok

Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, emzirme konusunda farkındalık yaratabilmek ve emzirmeyi teşvik etmek amacıyla kutlanılan 1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında açıklamalarda bulundu. Anne sütünün zengin ve sağlıklı içeriğiyle bebeğin ileriki yıllarda da sağlığını olumlu yönde etkilediğini ifade eden Uzm. Dr. Kaşıkcı, “Anne sütü, en doğal ve taze besindir. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncini arttırır. Aynı zamanda bebeğin beden ve zeka gelişimini hızlandırır. Anne sütü alan bebekler diğer besinlerle beslenen bebeklerden daha zeki olurlar” diye konuştu.

Emzirmenin anne içinde birçok faydası olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Kaşıkcı, “Emzirme anne ile bebeğin arasındaki bağı kuvvetlendireceği gibi bir de rahmin toparlanıp eski haline dönmesine yardımcı olur ve doğum sonrası kanamaları azaltır. Anneyi meme kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim kanserinden korur. Doğumdan sonra kilo vermesini çabuklaştırır. Anne sütü tüm bunların yanı sıra bebeğini emziren anneyi psikolojik olarak da rahatlatır” dedi.

BURSA ROL MODEL OLUYOR

Anne sütünün teşviki çalışmalarının Sağlık Bakanlığı’nın önem verdiği konuların başında yer aldığına dikkat çeken Uzm. Dr. Kaşıkcı, “Bu kapsamda tüm doğan bebeklerin doğumdan sonra hemen emzirilmeye başlatılması, ilk 6 ay "sadece" anne sütü verilmesi, 6. aydan sonra ek besinlere başlanmasının yanı sıra emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesi ülke politikamızdır. 2008 yılından beri ‘Altın Bebek Dostu İl’ unvanına sahip olan ilimizde, 866 Aile Hekimliği Birimi, 29 hastane, 7 yenidoğan yoğun bakım, 8 Sağlıklı Hayat Merkezi “Bebek Dostu” ünvanına sahiptir. İl Sağlık Müdürlüğü olarak anne sütünün önemini anlatmaya ve bu konuda taviz vermemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
27°
parçalı az bulutlu