Fetih Müzesi’nde 3. Murad dönemi

Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 17’incisi düzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri kapsamında Minyatür Eserlerde Sultan 3. Murad ve Divan Sergisi ile 3. Murad Dönemi Sempozyumu gerçekleştirildi.

OSMANGAZİ BELEDİYESİ 12.06.2021, 11:33 12.06.2021, 11:41

Osmangazi Belediyesi, 17 yıldır geleneksel olarak düzenlediği ve Nisan ayı boyunca Bursa’ya bayram havası yaşattığı ‘Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’nde bu yıl korona virüs salgını nedeniyle Fetih Yürüyüşü, Köy Kınası ve Düğünü, Uluslararası Tarihi Kent Koşusu, Rahvan Atları Yarışı gibi yoğun katılımlı alışılagelmiş etkinliklere ara verdi. Bu yıl şenliklerde pandemi kuralları çerçevesinde etkinlikler düzenleyen Osmangazi Belediyesi, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirdiği Minyatür Eserlerde Sultan 3. Murad ve Divan Sergisi ile 3. Murad Dönemi Sempozyumu ile fetih coşkusunu Bursalılara yaşattı.

Osmangazi Belediyesi ve Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı işbirliğinde oluşturulan Minyatür Eserlerde Sultan 3. Murad ve Divan Sergisi’nde, çeşitli kütüphane ve müze koleksiyonlarında bulunan Sultan 3. Murad dönemine ait eserlerin dijital görüntülerinden oluşturulan 80 eser yer alıyor. Sergi, edebi, tarihi ve sanatsal eserlerde yaşayan tekzip ve minyatürlerimizin kültürel mirasımızdaki yerini canlı ve somut biçimde gözler önüne seriyor.

“GEÇMİŞİ BUGÜNE, BUGÜNÜ DE GELECEĞE TAŞIYORUZ”

Serginin açılış konuşmasını yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’ni geçtiğimiz yıl korona virüs salgını nedeniyle düzenleyemedik. Bu yıl ise diğer yıllardan farklı olarak pandemi kuralları çerçevesinde düzenlediğimiz etkinlikler ile vatandaşlarımız fetih coşkusunu yaşatıyoruz. Bu yılki etkinliklerimiz daha çok sergi açılışları ve sempozyumlar şeklinde oldu. Bugün açılışını yaptığımız Minyatür Eserlerde Sultan 3. Murad ve Divan Sergisi ile 3. Murad Dönemi Sempozyumu, şenliklerin en önemli etkinleri arasında yer alıyor. Sergilerimiz ve sempozyumlarımız devam edecek. Normalleşme süreci ile birlikte kültürel ve sanatsal etkinliklerimizi arttıracağız. Düzenlediğimiz sempozyumların en önemli noktası da, ele alınan ve aktarılan birbirinden önemli konular ile bilgileri kitap haline getiriyor olmamız. Bu kitaplar, geçmişi bugüne, bugünü de geleceğe taşıma adına önem taşıyor. Bizleri yalnız bırakmayan değerli akademisyenlerimize ve hocalarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Melek Genç Boyacı da, “Böyle önemli bir mekanda böyle güzel bir sergiyi vatandaşlarımızla buluşturuyor olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Bu sergi, ata yadigarı eserlerimizin tezhip, minyatür açısından ne kadar muhteşem olduğunu gözler önüne sermektedir” diye konuştu.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, konuşmaların ardından Melek Genç Boyacı’ya plaket takdim etti.

3. MURAD DÖNEMİNE TARİHSEL BAKIŞ

Minyatür Eserlerde Sultan 3. Murad ve Divan Sergisi’ni gezerek eserleri inceleyen Başkan Dündar, daha sonra Sultan 3. Murad Dönemi Sempozyumu’na katıldı. Sempozyumun açılışında konuşan Başkan Dündar, “Birbirinden kıymetli sergilerin yanı sıra çeşitli sempozyumlara ev sahipliği yapıyoruz. Bugün, ilk sempozyumumuzda ‘Sultan 3. Murad Dönemi ve Bursa’ konusunu ele alıyoruz. Etkinliklerimiz sayesinde sahip olduğumuz kültürel zenginliği daha yakından tanıma fırsatı buluyor, bu toplantılarda ortaya çıkan sunumları kitaplaştırarak bilim dünyasına kazandırıyoruz” dedi.

Bunun yanı sıra Başkan Dündar, önümüzdeki günlerde ‘Uluslararası Orhon Yazıtları ve Türk- Moğol İlişkileri Sempozyumu’ ile ‘9. Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu’ düzenleyeceklerini söyledi.

Sempozyumun açılış paneli, Prof. Dr. Cafer Çiftçi başkanlığında gerçekleşti. Prof. Dr. Mehmet İpşirli ‘Sultan 3. Murad Devrinin İlim ve Kültür Hayatı’, Prof. Dr. Nevin Özkan ‘3. Murad Dönemine İlişkin Modena ve Padova Kentlerindeki Bazı Arşiv Belgeleri’, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu ise ‘Sultan 3. Murad Döneminde Celali Olaylarının Ayak Sesleri’ konularında katılımcılara bilgiler verdi.

Fetih Müzesi’nin Osmangazi ve Orhangazi salonlarında iki gün sürecek sempozyumda birbirinden değerli akademisyenler, 3. Murad Dönemi ve Bursa konusunda bildirilerini sunacak.

Yorumlar (0)
27°
parçalı az bulutlu