ʹBursa, Onur Market’in Anadolu’ya açılan kapısıʹ

Marmara Bölgesi’nde 155 mağazasıyla Türkiye’nin önemli perakende zincirlerinden biri konumunda olan Onur Market, Bursa’da da her geçen gün büyüyerek yolunda emin adımlarla devam ediyor. Onur Market’in sektördeki konumu hakkında konuşan Özen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen, “Türkiye’nin en büyük sekizinci perakende firması olarak, müşterilerimize hizmet etmeye, onlara kalite ve tazelik sunmaya devam ediyoruz” dedi.

ÇALIŞMA HAYATI 09.10.2020, 15:28
ʹBursa, Onur Market’in Anadolu’ya açılan kapısıʹ

BursaİstanbulEdirneTekirdağ ve Kırklareli’nde 155 mağazasıyla, tüketicilere hizmet veren Onur Market, her geçen gün pazar payını artırmaya ve büyümeye devam ediyor. 1978’lere dayanan perakendecilik tecrübelerini, 1996 yılından itibaren ‘Onur’ markasıyla sürdüren Özen Grup, tüketicilere sunduğu taze ürünlerle ve kaliteli hizmetle müşterilerin tercih sebebi oluyor.

Türkiye perakendecilik sektörü, Onur Market’in başarısı ve gelecek dönem hedefleri ile Onur Market’in Bursa’nın markalarından birisi olma sürecinden bahseden Özen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen, “Ülke ekonomilerinin en önemli ve dinamik sektörlerinden biri perakendedir. Türkiye’nin milli hasılasının 4’te 1’inin de perakende sektöründe olduğunu biliyoruz. Biz bu sektörün içinde gıda perakendeciliğiyle de ilgileniyoruz. Yaşadığımız pandemi süreci, ülkelerin kendi gıda, besin ihtiyaçlarını kendi içlerinde karşılamasının önemini bir kez daha gösterdi. Ekiplerimizle birlikte, bu süreci çok iyi yöneterek, halkımızın sağlıklı bir şekilde beslenmesine katkı sağladık” diye konuştu.“MÜŞTERİLERİMİZE TAZELİĞİ SUNUYORUZ”

Özen Grup olarak, amiral gemilerinin perakendecilik, gıda perakendeciliği ve Onur Market olduğunu dile getiren Özen, “Perakendecilikten ayrışan tek alanımız inşaat. İnşaat sektöründe ailemizin ikinci nesli çalışmaları sürdürüyor. Bunun haricinde perakendeyi destekleyen işler yapıyoruz. Onursal Tarım ile müşterilerimize tazeliği getiriyoruz. Türkiye’nin farklı yerlerindeki üretim merkezlerinden, direkt üreticiden alarak, 18 saat içerisinde taze meyve ve sebzeyi Onur müşterilerine ulaştırıyoruz” şeklinde konuştu.

Özen sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bir diğer şirketimiz olan Onurca’da, ‘Rapata’ markasıyla unlu mamuller üretiyoruz. Ekmekten, baklavaya kadar her türlü unlu mamul ihtiyacını karşılıyoruz. 40’a yakın mağazamızda fırınlarımız bulunmakta. Bunların yanında üretim merkezlerimizde imal ettiğimiz unlu mamulleri, diğer mağazalarımızda da müşterilerimize ulaştırıyoruz. Ayrıca ‘Monet’ markamız ile de, karkas etleri ayrıştırarak, entegre şekilde mağazalarımıza gönderiyoruz. Salamdan sucuğa kadar birçok et mamulü ihtiyacımızı bu tesislerimizde karşılıyoruz. Kısacası Onur Market olarak, müşterilerimize daha taze ve kaliteli ürünleri sunmak adına gayret gösteriyoruz.”“BURSA PERAKENDE SEKTÖRÜNDEKİ PAYIMIZ YÜZDE 25”

Bursa’yı, Onur Market’in Anadolu’ya açılan kapısı olarak gördüklerini ve bu anlamda Bursa’ya ayrı bir önem verdiklerini kaydeden Özen, “Bursalılar’a avantajlar ve farklı imkanlar sunarak, Bursa perakendeciliğini müşteri lehine çevirecek fırsatlar yaratmaya devam ediyoruz. Uluslararası araştırma şirketlerinin verileri doğrultusunda, sayısal anlamda şube sayımız ve ciro bazında, Bursa perakende sektörünün yüzde 25’ine hakim olduğumuzu söyleyebilirim” dedi.

Bursa’nın önemli ve zor bir pazar olduğuna dikkat çeken Özen, Onur Market olarak perakende sektöründeki tecrübelerini Bursa’ya sunmaya çalıştıklarını ve bu konuda ciddi yol kaydettiklerini ifade etti. Özen, “Bursa’ya ilk geldiğimizde, hizmet ayağının ve tazeliğin eksik olduğunu gördük. Bursa’da meyve ve sebze daha çok pazarlardan alınırdı. Şu anda başta biz olmak üzere marketlerin birçoğu, taze meyve ve sebzeyi tüketicilerle buluşturmaya çalışıyor” diye konuştu.

Bursa’nın, Onur Market’e de önemli deneyimler kazandırdığını ifade eden Özen, “Bursalı tüketiciler bizi daha hızlı olmaya ve daha iyisini sunmaya zorladı. Biz de burada bunu yaptık ve başarılı olduk. İlk geldiğimiz günden bugüne baktığımızda, artık Bursa’nın markası olmuş, Bursalılar’ın benimsediği, kendi marketi olarak gördüğü ve tüm temel ihtiyaçlarınız bizden karşıladığı bir konuma ulaştık. Bu bizi mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor” dedi.BAŞARININ SIRRI; GÜVEN, DÜRÜSTLÜK VE ÇALIŞKANLIK

Onur Market’in başarısı hakkında da konuşan Özen, “Kurulduğumuz günden bu yana, hem müşterilerimiz hem de çalışanlarımızla güven ilişkisi içerisinde olmak istiyoruz. Söylediğimiz sözlere sahip çıkıyoruz. Gerek müşterimizle, gerekse de çalışanımızla şeffaf, samimi ve açıklanabilir her türlü ortamı paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Özen sözlerini şöyle sürdürdü; “Başarılı olmanın bir diğer önemli kriteri de çalışmaktır. Dürüst bir şekilde, ekip arkadaşlarınızla birlikte, kurumsal süreçlerinizi iyi planlayıp, düzenlediğiniz zaman başarılı oluyorsunuz. Bu bağlamda Bursa’da da yapılanmamızı iyi bir şekilde kurarak, Bursa’ya yakışır bir marka olduğumuzu düşünüyorum. Ekiplerimiz ile birlikte daha çok çalışarak, teknolojik ve sistematik altyapıya yatırım yaparak bugünlere geldik ve bu şekilde yolumuza devam edeceğiz.”

Konuşmasında Onur Market’in gelecek dönem yatırım hedeflerine de değinen Özen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen, “Bursa başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’ne yatırım hedeflerimiz var. Perakende alanında büyümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.ÖZEN’DEN TURİZM VURGUSU

Bursa’nın, Türkiye için üretim ve ihracatta çok önemli bir il olduğunun altını çizen Özen, “Bursa üretim ve sanayi gücünü kullanarak, ihracat şehri ilan edilebilir. İhracatla ilgili her türlü done, malzeme, makine alanında yapılacak yatırımla Bursa ekonomisi daha da kalkındırılabilir. Bunun için kamu kurumlarının, iş dünyası ve STK’ların işbirliği içerisinde, ülkenin ve şehrin kalkınmasına katkı koyması gerekiyor. Sanayi haricinde, Bursa’nın turizm, tarih ve kültür tarafı biraz daha ön plana çıkartılabilir. Bursa ciddi manada tarih kokan bir şehrimiz. Doğru hamlelerle, Bursa bir turizm şehrine dönüştürülebilir” dedi.“SPORDA BURSASPOR, PERAKENDE DE ONUR MARKET”

Onur Market’in Bursaspor ile gerçekleştirdiği işbirliği hakkında bilgilendirmelerde bulunan Özen, “Bursaspor, şehrin en önemli ve güçlü markalarından biri. Biz de Bursa’ya geldiğimizde şehrin perakende alanında en önemli ve güçlü firması olma hedefindeydik. Bu konuda rüştümüzü ispatladığımızı düşünüyorum. Bu açıdan baktığımızda Bursaspor ile çok iyi işler yaptık, bu işbirliğini devam ettirmek istiyoruz. Biz, ‘Sporda Bursaspor, perakende de Onur Market’ diyoruz ve bu ikisini sürekli yan yana görmek istiyoruz” diye konuştu.

Pandemi dönemiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Özen, “Pandemi dünya için büyük bir felaketti. Türkiye’nin bu süreci, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde iyi bir şekilde yönettiğimizi düşünüyorum. Onur Market olarak ise ilk vakanın görüldüğü gün, kurullarımızı topladık ve hijyen tedbirlerinden en ufak bir taviz vermeden müşterilerimizin temel gıda ihtiyaçlarını karşıladık. İlk günlerde kolonyayla ilgili ufak sıkıntılarımız olsa da raflarımızda temel gıdadan, hijyen ürünlerine kadar tüm ihtiyaç malzemelerini eksiksiz bulundurduk. Tüm perakendeciler bu süreçte değerli işler ortaya koydu, bu yüzden onları da tebrik ediyorum. Biz ise yine bu süreçte Nielsen verilerini de göz önünde bulundurduğumuzda pandemi döneminde, yüzde 10 – 15 büyüyerek en başarılı firmalar arasına girdik” dedi.

Açıklamasında, Özen Grup’un Ayşe Hatun Özen Eğitim ve Dayanışma Vakfı olarak gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerine de değinen Cemal Özen, “Vakfımızı 2008 yılında, annemizin adıyla kurduk. Biz, perakende ve ticari yollarla edindiğimiz ekonomik kazanımları tekrardan topluma geri verme felsefesiyle hareket ediyoruz. Kuruluş amacımız, insanlara elimizden geldiğince ve bütçemiz doğrultusunda katkı sağlamak ve öğrencilerimize burs vermek. Şu ana kadar birçok öğrencimize burs verdik. Kurulduğumuz günden bu yana, her yıl burs verdiğimiz öğrenci sayısı 300’ün üzerindeydi” dedi.

Özen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen, konuşmasını şöyle sonlandırdı; “Bursa çok güzel bir şehir. Özellikle Osmangazi Köprüsü’nün açılmasıyla birlikte İstanbul’la bütünleşti. Bursa, büyük bir sanayi şehri olmasını ve turizm potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmesi gerekiyor.”

Yorumlar (0)
24°
açık